0
Alışveriş sepetiniz boş!
Gösterilen: 1 ile 52 arası, toplam: 52 (1 Sayfa)

Traverten

Traverten

Traverten, en yalın ve kısa anlatımıyla yeryüzü sularındaki kalsiyum karbonat değerinin yeryüzüne çıktığı kaynaklarda kimyasal çözeltilerle dibe çökerek oluştuğu tortulu kayaçlara denir. Tabiatın kalbinde oluşan bu oluşum kaplıcalar ya da limra mağaralarında gerçekleşir. Travertenler, üzeri delikli dokuda bir taş çeşididir. Bunun sebebiyse yeryüzündeki oksijenle buluşma anındaki karbondioksit değerlerinin buharlaşmasından kaynaklanır. Yüzyıllardır her tür yaşam alanında kullanılan bu taş türevi,  tüm cephe kaplamalarından zeminlere kadar kullanılabilen yüksek görsele sahip ürünlerdendir.

Traverten taş çeşitleri, her ebada göre tasarlanabilir. Tarihi dönemlerde Roma anfilerinde dahi kullanılan bu taş günümüzde zeminlerde, duvarlarda, banyo ve duş kaplama alanlarında, tezgahlarda, lavabo ve madalyonlarda, şöminelerde,  iç mekanlarda, havuz kenarlarında,  basamaklarda, yürüme alanlarında, bahçe avlularında, barbekü kontürlerinde, dış ve iç mekan merdivenlerindeve daha onlarca alanda kullanılmakta. Ayrıca traverten taşlarının değerini yükselten bir gösterge de yüzeyindeki deliklerin az miktarlarda olmasıdır. Traverten seramiklerde standart kalınlık ½ iken, yer karolarında bu rakam ¼ tür… Elbette bu rakamlar müşteri talebine göre de değişmektedir.

Traverten Nedir ?

Traverten, basınç altında, bünyesinde erimiş karbondioksit bulunan yeraltı suları, geçtikleri bölgelerdeki kalsiyum karbonatı (CaCO3) eriterek taşır. Suyun aniden açığa, basınçsız ortama çıkması ve karbondioksitin uçması ile, suda erimiş bulunan kalsiyum karbonat çok ince katmanlar halinde kayaların üzerine çöker. Bu birikim zamanla yastık gibi yumuşak hatları olan travertenleri oluşturur.

Traverten aynı zamanda mermerle birlikte kullanılan bir yapı malzemesidir. Türkiye'nin Denizli, Bucak-Burdur, Mut-Mersin, Sivas gibi birçok bölgesinde traverten ocakları işletilmektedir. Üretilen malzeme blok, moloz olarak veya fabrikalarda işlenerek ebatlı honlu - cilalı traverten gibi mamüller halinde iç piyasada kullanılmakta veya büyük oranda yurtdışına ihraç edilmektedir.

 

Traverten Çeşitleri

Traverten modellerinde kenarlar; rüstik kırma, eskitme kenar, düz kenar, pahlı yani açılı kenar kırma, balıksırtı kenar kırma işlemleriyle belirlenebilir. Traverten yüzeyleri ise; cilalı, eskitmeli, honlu fırçalı, antik, ham gibi birçok alternatif içermektedir.

Traverten Modelleri

Doğal dekor traverten ürünlerini incelediğinizde French pattern türevindeki zemin ve duvarlarda kullanabileceğiniz fonksiyonel eskitme traverten karolarına ve yine zeminlerde /duvarlarda kullanabileceğiniz cilalı traverten ve mermer fayans modellerine erişebilirsiniz. Eskitme traverten modellerini seçtiğinizde son dönemdemekanlarda çok popüler olanRustikdekorasyon trendini evlerinizde kolaylıkla yansıtabilirsiniz.

Traverten Fiyatları

Doğal dekor sayfalarında zemin -duvar kaplama alanında kullanabileceğiniz platinolu, antik görünüme sahip kenar zincir kırmalıtravertenlere, parlak ve cilalı traverten modellerine, honlu yani ipek saten matlığındaki travertenlere erişebilirsiniz.  Bu birbirinden güzel taşları evlerinizde zemin yer döşemesi, duvar kaplaması, basamak merdiven, küpeşte denizlik harpuşta, traverten süpürgelik, traverten profil çıta, adım taşı gibi alanlarda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Travertenler günümüzde en sıcak ve en soğuk hava şartlarında dahi deforme olmayan, hijyenik ve kaymaya dirençli taşlar olduğundan en çok tercih edilen taş türevidir. Ayrıca fiyatları da oldukça ekonomiktir. Doğal Dekor sayfalarına göz gezdirdiğinizde en ucuz traverten taşları görebilirsiniz. 

Delikli ve gözenekli yapısı traverteni diğer metaryellerden farklı kılarak, doğallığın bütün güzelliğini size yansıtır.Travertenler kayar mı? Travertenler kayma direnci en yüksek yapı malzemeleri arasındadır. Islak zeminlerde kaydırmaz olan travertenler in kayma direncini arttırmak için farklı yüzey işlemleri uygulanabilir.Eskitilmiş traverten (Eskitme), Patinato Traverten ( Fırçalanmış), Mucartalı Traverten olarak yüzey ve kenar işlemleri yapılır.

Traverten Delikleri Gözenekleri

Traverten gözenekleri delikleri fabrikasyon dolgu yapılabileceği gibi uygulamadan sonra istenilirse silikonlu derz dolgu malzemesi ile doldurulabilir.Deliksiz gözeneksiz mermerimsi görüntü elde edilir.

DOĞAL TAŞ FABRİKA SATIŞ MAĞAZASI

Birlik Sanayi Sitesi 1. Cadde No:108 Beylikdüzü / İSTANBUL

Pazartesi-Cumartesi 8:00-17:00

0212 875 81 15 - 0554 233 76 13

Doğal Taş Kendi Madenimizden çıkartılan %100 Gerçek Doğal Taş
Marka Patentli Doğal Taş Ürünlerimizin Hepsi Marka Patentlidir.
Canlı Destek Herhangi Bir sorunuzda her an yanınızdayız
Satış Mağazası Fabrika Satış Mağazamızda Ürünlerimizi Görebilirsiniz!