0
Alışveriş sepetiniz boş!
Gösterilen: 1 ile 12 arası, toplam: 12 (1 Sayfa)

Eskitme Traverten

EskitmeTraverten

Travertenler; kalsiyum biokarbonatlı yer altı termal doğal kaynak sularının kalsiyum karbonat minerallerinin çözeltilerinin tortusuyla oluşur. Görünüşü son derece doğal, estetik ve ilginç olan traverten pütürlü dokusuyla ön plana çıkan bir taş türüdür. Traverteni ilginç ve efektif kılan özel yanıysa kendinden natürel deliklere ve özel renk tonlarına sahip olmasıdır. Yüzyıllardır gerek iç, gerekse de dış mekanlarda yapı malzemesi olarak kullanılan traverten taşlarını farklı dokularda ve görünümlerdeki yüzeylerde siz de mekanlarınızda mimari alanında kullanabilirsiniz.

Eskitme Traverten Ve Ham Travertenin Farkı Nedir?

Eskitme traverten,  taşın ilk ham halinin doğadan alınarak işlenmesiyle oluşur. Kısacası soft dokulu traverten taşlarının işlenerek dönüştürülmesiyle elde edilir. Traverten eskitme işlemi, eskitme kazanı denilen vibrasyonlu özel makinelerde çakıl taşlarının sürtünmesiyle gerçekleştirilir. Elbette bu işlem kazana sığdırılabilecek elverişli boyutlardaki traverten taşlarıyla gerçekleştirilebilir. Daha büyük ve kalın ebatlardaki traverten taşı eskitme işlemlerinden sonra yatay yarma makinesinde taşlar ikiye bölünerek eskitme işlemi gerçekleşir.

Eskitme Traverten Çeşitleri

Eskitme işlemine tabi tutulmuş ve mat görünümler kazandırılmış travertenlerdış mekanlardateras, kış bahçeleri, bahçe zemin kaplamaları, duvarlar ya da havuz gibi ıslak zeminlerde sıklıkla tercih edilmektedir. Bunun sebebi ise her türlü hava şartına karşı yüksek mukavemetli taşlar olmalarıdır. Eskitmeli traverten taşlarında; honlama, fırçalama /patinato, kenar kırma, antigue eskitme gibi farklı efektif işlemler yapılarak doku değişiklikleri uygulanabilir. Örneğin bu işlemlerle honlama sayesinde matlaştırılmış görünümlere sahip taşlar, fırçalama işlemleriyle desen efektine sahip olan taşlar, kenar kırma işlemiyle kenar kontür çizgileri kırılarak doğal hava verilmiş taşlar, antigue eskitme işlemiyle de tarihi görünümlü taşlar elde edilebilir.

Kaymaz Eskitme Traverten Modelleri

Günümüzde eskitme traverten efektleri; evlerde, yazlıklarda, villalarda, yaşam alanlarında, ortak kullanım alanlarında, restoran, bar, kafe gibi yerlerde park ve bahçelerde sıklıkla kullanılıyor. Yanı sıra sosyal tesisler, otel, spa merkezleri gibi işletmelerde de tercih ediliyor. Pütürlü dokusu sayesinde kaydırmaz ve tutucu özelliklere sahip olan bu taş türevi, görsel şıklığı kadar kayma riski taşıyan yerlerde de güvenlik sağlıyor. Hamam, spa merkezleri yüzme havuzları gibi ıslak zeminlere sahip mekanlardakullanılma sebebi de kaymaya karşı olan dirençli yapısıdır zira.

Eskitme Travertenlerle Tarihi Mekanlar

Ayrıca zeminlerde olduğu kadar duvarlarda hatta basamaklarda bile güvenle kullanılan bir üründür. Uygulaması ise son derece kolayve pratiktir. Doğal Dekor online sayfalarını incelediğinizde mimari dekorasyon stilinize uygun ebat ve renklerdeki; traverten duvar karolarına, eskitmeli gümüş /silver traverten karo çeşitlerine, doğal taş görünümlü eskitme gümüş/silver traverten çeşitliliğine kolayca ulaşabilirsiniz. Mekanlarınızda eski çağlardan örneğin Gotik ve Barok dönemlere ait özel yansımalar yakalamak istediğinizde siz de eskitme traverten taşlarının büyülü ve mistik gücünden yararlanabilirsiniz.

Türkiye'nin farklı bölgelerinden çıkartılan travertenler delikli yapısı ve sıcak renk tonları ile yıllardır en sevilen yapı malzemesi olarak kullanılmakta. Travertenlerin Kayma direnci, kayma mukavemeti oldukça yüksek olduğından özellikle ıslak hacimlerde sıkça kullanılmaktadır. Zeminlerde ve duvarlarda kullanılabilen bu malzemelere eskitilmiş rustik görünüm kazandırmak için uygulanan işleme eskitme denir. Eskitme traverten yüzeyi cilasız görünüme sahiptir kayma mukavemeti diğer işlemlere göre oldukça yüksektir. Eskitme travertenler genellikle villa, ofis gibi mekanlarda kullanılmaktadır. Uygulama yapacağınız eskitme traverten taşlarını alana göre uygunluğunu öğrenmek için bize danışabilirsiniz.

DOĞAL TAŞ FABRİKA SATIŞ MAĞAZASI

Birlik Sanayi Sitesi 1. Cadde No:108 Beylikdüzü / İSTANBUL

Pazartesi-Cumartesi 8:00-17:00

0212 875 81 15 - 0554 233 76 13

Doğal Taş Kendi Madenimizden çıkartılan %100 Gerçek Doğal Taş
Marka Patentli Doğal Taş Ürünlerimizin Hepsi Marka Patentlidir.
Canlı Destek Herhangi Bir sorunuzda her an yanınızdayız
Satış Mağazası Fabrika Satış Mağazamızda Ürünlerimizi Görebilirsiniz!